Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ζούγκλα]: Τρίτος στο Σούπερ Καπ ο Παναθηναϊκός, 79-73 την ΑΕΚ
[Ζούγκλα]: Τρίτος στο Σούπερ Καπ ο Παναθηναϊκός, 79-73 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός… σοβαρεύτηκε στις αρχές της 4ης περιόδου του άχαρου «μικρού» τελικού του 1ου Super Cup, με αντίπαλο την ΑΕΚ, πήρε τη νίκη με 79-73 και τερμάτισε στην 3η θέση. Το δίδυμο Νεμάνια Νέντοβιτς και Μάρκους Φόστερ αποδείχτηκε καταλυτικό στο παρκέ ως προς το επιμέρους σκορ 2-12 των «πρασίνων μέσα σε 3 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Ένωση δεν τα παράτησε μειώνοντας στους 3 πόντους λίγο πριν τη λήξη. Το επιθετικό φάουλ του Ζήση πάνω στο σκριν στον Σαντ Ρος στα 35΄΄ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του «τριφυλλιού», ειδικά όταν σε τρίποντο ευστόχησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στα 16 δεύτερα.

Ο Νέντοβιτς τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους (3/5 τρίποντα), 15 πρόσθεσε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Ιωάννης Παπαπέτρου (1/4 τρίποντα), ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Φόστερ.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ, στην «πρόβα τζενεράλε» πριν τον πρώτο αγώνα της κόντρα στη Νίμπουρκ (1/10) στο final-8 του ΒCL, είχε ηγέτη τον Κιθ Λάνγκφορντ (20π.), ο Ματσιουλις με 4/5 τρίποντα σημείωσε 12 πόντους, όσους είχε και ο Γιανίκ Μορέιρα που μάζεψε και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι είχε συγκομιδή 11 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς συμπεριέλαβε στη δωδεκάδα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. Ενοχλήσεις στον Αχίλλειο τένοντα αισθάνθηκε ο Πιερ Τζάκσον και ο Γιώργος Βόβορας έβαλε στη θέση του στη δωδεκάδα τον Γιώργο Καλαϊτζάκη.