Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Tribune]: Europa League: Ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 4-1 την Αϊντχόφεν
[Tribune]: Europa League: Ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 4-1 την Αϊντχόφεν

Μέσα σε 19 λεπτά παιχνιδιού στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, αν και πίσω στο σκορ με 0-1, από την πολύ καλή στο πρώτο μέρος Αϊντχόφεν, μεταμορφώθηκε σε ομάδα θαύμα και με 4 γκολ στο διάστημα αυτό κατακεραύνωσε την ολλανδική ομάδα με 4-1, δημιουργώντας όχι μόνο αίσθηση με την εξαιρετική και μεγάλη νίκη του, αλλά και τις προϋποθέσεις της πρόκρισης για την φάση των «32» του Europa League.

To κλειδί της μεγάλης ανατροπής και ανεπανάληπτης επιτυχίας του ΠΑΟΚ ήταν οι αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Πάμπλο Γκαρσία περνώντας στην ομάδα τους γρήγορους επιθετικούς Τζόλη και Σφιντέρσκι, που με την σειρά τους αξιοποίησαν και τον χαρισματικό Αντρίγια Ζίφκοβιτς που με δυο ωραία γκολ έδειξε τον δρόμο της μεγάλης νίκης.

Η Αϊντχόφεν μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και ευνοήθηκε από το συγκυριακό λάθος του Σβαμπ που στο 19′ ανέτρεψε τον Μάλεν και το πέναλτι που καταλόγισε ο Πολωνός ρέφερι μετέτρεψε σε γκολ με εύστοχο χτύπημα ο Ζαχάβι στο 21΄.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 25΄ βρήκε κάποιο ρυθμό αλλά ήταν αναιμικός επιθετικά και δεν απείλησε σε καμιά περίπτωση την εστία των Ολλανδών, που δεν έπαψαν ποτέ στο πρώτο μέρος να ελέγχουν το παιχνίδι με κινήσεις κάθετες και πολύ καλά οργανωμένες.

Μάλιστα στο 41΄ οι φιλοξενούμενοι αγκάλιασαν ένα δεύτερο γκολ που αποσοβήθηκε την τελευταία στιγμή.