Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Πήρε και το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο πινγκ πονγκ κι έγραψε ιστορία ο Φαν Ζεντόνγκ

Ο Κινέζος Φαν Ζεντόνγκ κράτησε τα σκήπτρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών.

Στη μεγάλη ετήσια διοργάνωση, που ακολούθησε στο Ουεϊχάι της Κίνας το αντίστοιχο event των γυναικών, το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης αναδείχτηκε νικητής κι έγραψε ιστορία στον θεσμό. Ισοφάρισε το ρεκόρ του, επίσης, Κινέζου Μα Λιν με τέσσερα τρόπαια κι έγινε ο πρώτος αθλητής στα χρονικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τρεις τίτλους στη σειρά (2018, 2019, 2020)!
Στον συγκλονιστικό τελικό, που αποτέλεσε «διαφήμιση» για το άθλημα, κατέβαλε το νούμερο 2 των αγώνων, τον συμπατριώτη του Μα Λονγκ με 4-3 σετ και οριακή διαφορά στο φινάλε.
Την τρίτη θέση πήρε ο Ιάπωνας Τομοκάζου Χαριμότο, επίσης, με νίκη στα επτά σετ απέναντι στον Κορεάτη Γιανγκ Βουτζίν στον «μικρό» τελικό.
Σε προστατευμένο περιβάλλον στο «Weihai Nanhai Olympic Sport Centre» διεξήχθη το Παγκόσμιο Κύπελλο με όλα τα υγειονομικά μέτρα και λιγοστούς φιλάθλους στην κερκίδα. Στο restart του αθλήματος, που καταγράφεται στην Κίνα, η τρίτη στη σειρά αθλητική εκδήλωση θα είναι οι τελικοί των World Tour της ITTF.
Το τελικό στάδιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2020 περιελάμβανε τέσσερα ματς και άρχισε με τους ημιτελικούς. Ο Χαριμότο και ο Βουτζίν στάθηκαν απειλή απέναντι στην κινεζική κυριαρχία, ειδικά ο πρώτος έφτασε κοντά στο να προκριθεί, όπως πέρυσι, στον τελικό, ωστόσο δεν κατάφεραν να «σπάσουν» το δίδυμο.