Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Πασκουάλ: «Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου»
[Sport-FM]: Πασκουάλ: «Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου»

Στην έλλειψη ρυθμού από την απραξία απέδωσε ο Τσάβι Πασκουάλ την ήττα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης από τον Ολυμπιακό.

Την ανωτερότητα του Ολυμπιακού παραδέχθηκε ο Τσάβι Πασκουάλ μετά την ήττα (75-66) της Ζενίτ, προσθέτοντας πως η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έχει μεγάλη έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, λόγω της απραξίας.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Τσάβι Πασκουάλ:
«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Ήταν καλύτερος και γι’ αυτό πήρε τη νίκη. Η κατάστασή μας είναι προφανής: Έπειτα από 26-27 ημέρες χωρίς παιχνίδια, ήμασταν απροετοίμαστοι σωματικά και πνευματικά. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν οι αντίπαλοί μας πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα και εμείς μείναμε εκτός παιχνιδιού σε επίθεση και άμυνα.
Θα πρέπει να βρούμε ρυθμό και θα πρέπει να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια γι’ αυτό. Έχουμε μπροστά μας μία περίοδο με πολλά ματς. Τώρα, έχουμε να ταξιδέψουμε στην Πολωνία και στη συνέχεια παίζουμε στην έδρα μας με την Αρμάνι. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε όλα αυτά τα παιχνίδια, από τη μία για να βελτιωθούμε και από την άλλη να προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη
».
Για το χαμένο τρίποντο του Ζούμπκοφ στο 60-63: «Είναι μια στιγμή στο μπάσκετ. Σούταρε ελεύθερος, προσπάθησε να σκοράρει, ήταν μια καλή στιγμή. Αστόχησε και μετά παίξαμε παγίδα στην άμυνα. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ, σε μία προσπάθεια που θα μπορούσαμε να τρέξουμε γρήγορα. Ήταν δύο σημαντικές στιγμές, ήμασταν άτυχοι.