Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: «Πάρτι» του Κολοσσού με τη Λάρισα!
[Sport-FM]: «Πάρτι» του Κολοσσού με τη Λάρισα!

Με πολυφωνία στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος την αγωνιστική απραξία της Λάρισας, ο Κολοσσός τη συνέτριψε 90-64 για τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League.

Την έλλειψη ρυθμού της Λάρισας εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Κολοσσός, ο οποίος ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην άνετη νίκη (90-64), ανεβαίνοντας στο 2-4 στη φετινή Basket League.
Πέντε παίκτες των Ροδιτών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καντέρ να είχε 18π. και τον Άρτις 17π. Από ‘κει και πέρα, ο Άντριτς πρόσθεσε 14π., ενώ από 11π. είχαν οι Ζάρας και Γκόινς.
Από την ομάδα της Θεσσαλίας, που έπεσε στο 0-3 αλλά είχε περίπου έναν μήνα να αγωνιστεί, ξεχώρισε ο Γουέμπ με 14π. και 10 ριμπάουντ.
Το ματς
Δυνατή εκκίνηση στο παιχνίδι από τον Κολοσσό, ο οποίος είχε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε 15-5, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η Λάρισα αντέδρασε με ένα 6-0 (15-11), αλλά οι Ροδίτες απάντησαν αμέσως με πρωταγωνιστή τον Γκόινς και ένα επιμέρους σκορ 12-1, για το +15 (27-12), με το τρίποντο του Μπράουν να διαμορφώνει το 27-15 του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Λάρισα βελτιώθηκε αισθητά από την περιφέρεια και με απανωτά τρίποντα έριξε τη διαφορά (33-27), στο 12’. Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι γηπεδούχοι, με τον Ζάρα να τους στέλνει ξανά στο +12 (39-27) και τη διαφορά να διατηρούνταν σε διψήφια τιμή (45-35), μέχρι το 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα της Θεσσαλίας έσφιξε αμυντικά και με τον Ρας έριξε τη διαφορά στο -5 (45-40).