Σάββατο, 23 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: «Καθάρισε» σε πέντε λεπτά τα πιτσιρίκια της Άστον Βίλα η Λίβερπουλ
[Sport-FM]: «Καθάρισε» σε πέντε λεπτά τα πιτσιρίκια της Άστον Βίλα η Λίβερπουλ

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας η Λίβερπουλ που καθάρισε 4-1 την Άστον Βίλα. Πρόκριση και για τη Γουλβς.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Λίβερπουλ που καθάρισε άνετα με 4-1 τους «πιτσιρικάδες» της Άστον Βίλα. Δύο γκολ ο Μανέ και από ένα πέτυχαν Σαλάχ και Βαϊνάλντουμ.
Ο Μαρκ Ντιλέινι παρέταξε ομάδα ανάγκης στο αποψινό ματς Κυπέλλου με αρκετούς ποδοσφαιριστές από την Κ-23 λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού που πλήττουν την ομάδα του. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέντε από αυτούς, δεν είχαν γεννηθεί καν όταν ο Μίλνερ έκανε το ντεμπούτο του σε ματς Κυπέλλου Αγγλίας με τη φανέλα της Λίβερπουλ το 2003 κόντρα στη Λιντς.
Η ομάδα του Κλοπ εκμεταλλεύτηκε την απειρία των παικτών της Άστον Βίλα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα πολύ νωρίς στο ματς. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μανέ πάτησε περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «κόκκινους».
Ωστόσο, όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, κατάφεραν να ξεμυτίσουν και στην ευκαιρία που τους δόθηκε στο 41’ ο Μπάρι βγήκε στο ξέφωτο, στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Κέχελεν για το γκολ της ισοφάρισης.
Η ανωτερότητα της Λίβερπουλ ήταν δεδομένη και φάνηκε στην επανάληψη.