Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Η Εθνική που θέλουμε για… ένα ημίχρονο!
[Sport-FM]: Η Εθνική που θέλουμε για… ένα ημίχρονο!

Μια Εθνική που μας άρεσε, καθάρισε σε φιλικό με 2-1 την Κύπρο και έδειξε πειστική εικόνα ενόψει του Nations League.

Ναι, αυτή η Εθνική μας άρεσε… έστω και για ένα ημίχρονο.
Η ομάδα του Φαν’τ Σχιπ έπαιξε απελευθερωμένα, ορθολογικά, χωρίς πειράματα σε θέσεις ή πρόσωπα στη βασική ενδεκάδα, και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 2-1 στο φιλικό με την Κύπρο στη Ριζούπολη. Μάλιστα η εικόνα της ήταν εξαιρετικά πειστική, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, πριν γίνουν αρκετές αλλαγές, ενόψει των αναμετρήσεων με Μολδαβία και Σλοβενία για το Nations League.
Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Γιακουμάκης, βρήκε δίχτυα ο Τζόλης, κινητήριος μοχλός όσο αγωνίστηκε ο Φορτούνης.
‘Ετσι ξεκίνησε η Εθνική
Ο Ολλανδός προπονητής της Εθνικής επέλεξε να ξεκινήσει βασικούς τόσο τον Χατζηγιοβάνη, όσο και τον Γιακουμάκη, ενώ φανέλα βασικού επέλεξε να δώσει και στον Φορτούνης
Πιο συγκεκριμένα η «γαλανόλευκη» παρατάχθηκε κόντρα στην Κύπρο με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια και τους Μαυρία, Κουρμπέλη, Μιχαηλίδη, Τσιμίκα στην άμυνα. Στο κέντρο ξεκίνησε τριάδα αποτελούμενη από της Ζέκα, Μπακασέτα, Φορτούνη και στην επίθεση ξεκίνησαν οιι Χατζηγιοβάνης, Τζόλης στα άκρα, με τον Γιακουμάκη στην κορυφή.
Το ματς
Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης βρήκε στην περιοχή τον προωθημένο Τσιμίκα, αλλά ο Δημητρίου αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του τελευταίου.