Παρασκευή, 27 Νοεμβρίου 2020
# M-NEWS:
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Sport-FM]: Ανακοίνωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 ο ΣΕΓΑΣ
[Sport-FM]: Ανακοίνωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 ο ΣΕΓΑΣ

[Sport-FM]: Ανακοίνωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 ο ΣΕΓΑΣ

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 γνωστοποίησε την Τρίτη ο ΣΕΓΑΣ και σε αυτό συμπεριλαμβάνονται αγώνες σε όλα τα επίπεδα.

Η αγωνιστική δράση του 2021 στον ελληνικό και παγκόσμιο στίβο έγινε γνωστή από τον ΣΕΓΑΣ την Τρίτη και αυτή είναι πλούσια σε διοργανώσεις εντός και εκτός συνόρων, αλλά και αβεβαιότητα, λόγω του κορωνοϊού.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού ορίστηκε για τις 13-14 Φεβρουαρίου, ενώ εκείνο του ανοιχτού για τις 5-6 Ιουνίου.
Αναλυτικά:
Ιανουάριος
24 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην Α/Γ
31 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος
Φεβρουάριος
13 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Σόφια (Βουλγαρία)
13-14 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού, ΣΕΦ
20 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ κλειστού, Κωνσταντινούπολη
27 Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων
28 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ, ΑΓ Κ23
Μάρτιος
4-7 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, Τορούν (Πολωνία)
13-14 Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων Α/Γ, Κ23 Λεϊρία (Πορτογαλία)
19 -21 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού Ναντζίνγκ (Κίνα)
20 Σάββατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου Α/Γ, Κ20 Μπάθερστ (Αυστραλία)
21 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα
21 Κυριακή 9ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Αθήνα
27 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην Α/Γ, Κ23, Κ20, Κ18, Αττάλεια (Τουρκία)
Απρίλιος
10 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14, Α΄αγώνας
11 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βουνού
11 Κυριακή “Patras Race Walking Festival”, Πάτρα
17 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18
24 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16
25 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)
27- 28 Μ. Τρ.- Μ. Τετ. Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Κ18
Μάιος
1-2 Σάβ. – Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Χορζόβ ή Σιλέσια(Πολωνία)
8-9 Σάβ. – Κυρ. Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ και Σύνθετα Κ16
15 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) Κάμπουλουνγκ (Ρουμανία)
15 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Β΄Αγώνας
15 Σάββατο “Βεργώτεια 2021″, Κεφαλονιά
16 Κυριακή Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην Ομάδων (S,U20), Podebrady/Τσεχία
16 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ (S) / U23 & 5.000μ. U20 / Πρόταση
16 Κυριακή “Φεστιβάλ ρίψεων”, Τρίπολη
19 Τετάρτη “Athens Street Pole Vault, Αθήνα
19 Τετάρτη 1ο Grand Prix: “Τοφάλεια”, Πάτρα
22 Σάββατο “Παπαφλέσσεια 2021″, Καλαμάτα
22- 23 Σάβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτ. Συνθέτων Α-Γ
22-23 “Πορτάραθλον”, Νάξος”
26 Τετάρτη Διεθνές μίτινγκ αλμάτων, Καλλιθέα
26 Τετάρτη 2o Grand Prix “Αλεξάνδρεια”, Έδεσσα
29 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Κραϊόβα (Ρουμανία)
29 Σάββατο Αγώνες ρίψεων “Κώστας Σπανίδης”, Θεσ/νίκη
30 Κυριακή “Βενιζέλεια- Χανιά 2021″, Χανιά
Ιούνιος
2 Τετάρτη “Filothei Women Gala”, Φιλόθεη
5 Σάββατο “Ευρωπαϊκό Kύππελο 10.000μ. Α/Γ, Λονδίνο (Μ. Βρετανία)
5-6 Σάβ. – Κυρ. Μεσογειακοί Αγώνες Κ23, La Nucia (Ισπανία)
5-6 Σαβ. – Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ και Α/Γ Κ23
9 Τετάρτη “Σιθώνεια 2021″, Χαλκιδική
12 Σάββατο 3ο Grand Prix: “Άργος Ορεστικό”
12-13 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Κ23, Κ18
12-13Σαβ.- Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζουρούμ (Τουρκία)
12-13 Σαβ.- Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κωνσταντινπούπολη (Τουρκία)
13 Κυριακή “Αλεξάνδριοι Δρόμοι”, Θεσσαλονίκη
19-20 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων – Α΄Κατηγορία
26-27 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Νόβι Παζάρ (Σερβία)
26 Βαλκανικό Πρωτάθλημα 10χλμ. σε Δημόσια Οδό, Μπρκο (Βοζνία και Ερζεγοβίνη)
Ιούλιος
3 Σάββατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού Α/Γ, Κ20 Sinfaes (Πορτογαλία)
3-4 Σαβ. – Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 και Σύνθετα Κ20
7 Τετάρτη 4ο Grand Prix: “Δαβιτζόγλεια”, Καβάλα
8-11 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Μπέργκεν (Νορβηγία)
10-11 Σαβ. – Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16
15-18 Πεμπ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Ταλίν (Εσθονία)
24-25 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18
30/7-8/8 Παρ.- Κυρ. 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
Αύγουστος
30/7-8/8 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
14 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, Κράγιεβο (Σερβία)
17-22 Τρ.- Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, Ναϊρόμπι (Κένυα)
18- 22 Τετ.- Κυρ. Καλοκαιρινοί Παγκόσμιοι Πανεπιστημιακοί Αγώνες Κ23, Κ20, Chengdu (Κίνα)
26-29 Πεμ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, Ριέτι (Ιταλία)
Σεπτέμβριος
12 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 1η επιλογή
19 Βαλκανικό Πρωτ. Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 2η επιλογή
Οκτώβριος
9 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 Γ΄ Αγώνας
Νοέμβριος
6 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, Πλοέστι (Ρουμανία)
13 Σάββατο ΑΜΑ, Αγώνας Δρόμου 10χλμ.
14 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου
14 Κυριακή Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός
Δεκέμβριος
12 Σάββατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος

… Δείτε ολόκληρο το άρθρο στη σελίδα που δημοσιεύτηκε – Πηγή: SPORT-FM

ΣΧΟΛΙΑ

Κάνε like τη σελίδα μας στο Facebook

Κάνε like για να μαθαίνεις τις ειδήσεις που ξεχωρίζουν!