Τρίτη, 26 Οκτωβρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Protagon]: Ο Κριστιάνο… γεννήθηκε για το Τσάμπιονς Λιγκ
[Protagon]: Ο Κριστιάνο… γεννήθηκε για το Τσάμπιονς Λιγκ

Το έκανε, πάλι, το «θαύμα» του. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είναι τα πιο αγαπημένα του γκολ αυτά, που την τελευταία στιγμή κρίνουν την έκβαση ενός αγώνα με τρόπο διαφορετικό από εκείνον που όλοι περίμεναν. Δώδεκα έχει σκοράρει, μέχρι στιγμής, μετά το 90ο λεπτό. Λατρεύει να είναι καθοριστικός. Να «παγώνει» ένα ολόκληρο γήπεδο, ή να το «σηκώνει στο πόδι». Οπως χθες (Τετάρτη), το «Ολντ Τράφορντ».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήταν στα καλύτερά της, και η Βιγιαρεάλ άξιζε (τουλάχιστον) την ισοπαλία, την οποία κρατούσε στα χέρια της δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Οι Ισπανοί ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν έναν «χρυσό» βαθμό, και οι Αγγλοι στις εξέδρες είχαν συμβιβαστεί με το 1-1. Τότε «χτύπησε» ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με ένα γκολ που μόνον αυτό το… τέρας αυτοπεποίθησης και ψυχραιμίας θα μπορούσε να σκοράρει τη συγκεκριμένη στιγμή.

Αν κάποιος δεν γνώριζε ότι το ματς ήταν για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων, εύκολα θα μπορούσε να πιστέψει πως παρακολουθούσε τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Τόσα ντεσιμπέλ, είχαν να ακουστούν στο «Θέατρο των Ονείρων» από την εποχή των μεγάλων θριάμβων. Ο Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ έκανε λες και τον διαπέρασε ηλεκτρικό ρεύμα. Ο σερ Αλεξ Φέργκιουσον πετάχτηκε από το κάθισμά του σαν έφηβος, πιο γρήγορα και από τον Γιουσέιν Μπολτ που καθόταν δίπλα του στα VIP.