Τρίτη, 1 Δεκεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Protagon]: Europa League: Με τα «χέρια κάτω» παραδόθηκε η ΑΕΚ
[Protagon]: Europa League: Με τα «χέρια κάτω» παραδόθηκε η ΑΕΚ

Μετά τον ΠΑΟΚ, και η ΑΕΚ μπήκε με το αριστερό στους ομίλους του Europa League καθώς στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου ηττήθηκε στην Πορτογαλία από την Μπράγκα με 3-0.

Οι Πορτογάλοι με ηγέτη τον Βραζιλιάνο Γκαλένο (γκολ και ασίστ) σκόραραν σε καίρια χρονικά σημεία (44’ , 78’ και 88′) σφραγίζοντας την δίκαιη νίκη τους.

Η Μπράγκα κατάφερε να βρει δίχτυα στο χειρότερο δυνατό σημείο, λίγο πριν το ημίχρονο, (44’) με τον Γκαλένο να κερδίζει τον Βασιλαντωνόπουλο και να σκοράρει με το κεφάλι.

Στο β’ ημίχρονο η Μπράγκα συνέχισε να παίζει σε υψηλούς ρυθμούς και στο β’ μέρος, με τον Ολιβέιρα να απαντά στις ευκαιρίες με σουτ από πλάγια θέση στο 63’.

O νεοεισελθών Χόρτα στο 72’ αστόχησε, με τον Καρέρα στο μεταξύ να έχει περάσει στο ματς τους Τάνκοβιτς και Λιβάγια.

Εν τέλει το ματς «καθάρισε» πάλι ο Γκαλένο ο οποίος βγήκε κατά μέτωπο, έδωσε στον Παουλίνιο κι αυτός με άψογο πλασέ έκανε το 2-0 στο 78’.

Πάλι από λάθος του Λιβάγια ξεκίνησε το 3-0 στο 88’ με τον Χόρτα να γράφει με κοντινό πλασέ το τελικό σκορ με πλασέ.