Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021
Home | ΕΛΛΑΔΑ | [News]: Superleague: «Πάτησε» εξάδα ο Ατρόμητος, 2-1 την Λαμία
[News]: Superleague: «Πάτησε» εξάδα ο Ατρόμητος, 2-1 την Λαμία

Οι Περιστεριώτες ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1

Σε εξ’ αναβολής ματς της 13ης αγωνιστικής της Superleague, ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 της Λαμίας και «πάτησε» εξάδα.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Καραμάνος στο 8ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Χριστοδουλόπουλος στο 38′.

Το τελικό 2-1 για τον Ατρόμητο, σημείωσε ο Σάλομον στο 85′.

Το ματς

Η ανάπαυλα βρήκε τις 2 ομάδες ισόπαλες 1-1 και οι φιλοξενουμένοι δικαούνται να ισχυριστούν πως θα μπορούσαν να είχαν πάει στα αποτελέσματα με καλύτερο αποτέλεσμα. Και αυτό γιατί βρήκαν γκολ σε ροή αγώνα, είχαν μία «καθαρότατη» ευκαιρία και απειλούσαν ουσιαστικά. Ο λόγος ήταν πως εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο το γεγονός πως ο Ατρόμητος είχε την άμυνά του αρκετά ψηλά και είχαν την οξυδέρκεια/ικανότητα όπως θέλετε πείτε το να παίζουν κάθετα.

Με ανάλογο τρόπο άνοιξαν το σκορ στο 9′, με ένα γκολ που σημειώθηκε 2 λεπτά πριν αλλά ελέγθηκε στο VAR. Ο Ντέλετιτς που είχε συγκλίνει τότε στον άξονα έβγαλε τον Ρόμανιτς στην πλάτη της αντίπλαης άμυνας, εκείνος την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» για τον Καραμάνο που ήταν μόνος του μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα (20′) η Λαμία «άγγιξε» το 2-0, όταν ο Τιρόνε έπαιξε κάθετα για τον Ντέλετιτς, που κουβάλησε την μπάλα ορισμένα μέτρα, βγήκε τετ α τετ με τον Μανδά και πλάσαρε.