Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2020
Home | ΕΛΛΑΔΑ | [News]: Europa League: Στους ομίλους η ΑΕΚ με «μυθική» ανατροπή, 2-1 την Βόλφσμπουργκ

Σιμόες και Ανσαριφάντ οι χρυσοί σκόρερ της «Ένωσης»

Με μία ιστορική ανατροπή η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 της Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League .

Η «Ένωση» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου με τέρμα του Μεχμέντι, γύρισε το ματς στην επανάληψη και με γκολ των Σιμόες (64′) και Ανσαριφάντ στις καθυστερήσεις (94΄), πήρε την σπουδαία πρόκριση επί των Γερμανών.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Καρέρα έχασε πέναλτι στο 18′, όταν την εκτέλεση του Μάνταλου, απέκρουσε ο Πέρβαν.

Το ματς

Η ΑΕΚ από την αρχή άφηνε την μπάλα στη Βόλφσμπουργκ, ασκώντας πρέσινγκ στη μεσαία γραμμή και απλώνοντας ένα «τείχος» με τους Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ και Σιμόες, αναγκάζοντας τους «Λύκους» να πάνε σε παιχνίδι από τα άκρα. Η Ένωση έκλεινε καλά τους χώρους και έκλεβε μπάλες, με τους κιτρινόμαυρους συγκεντρωμένους και πειθαρχημένους.

Βέβαια το ματς θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει άσχημα για την ΑΕΚ καθώς το λάθος κοντρόλ του Γκαρσία μέσα στην περιοχή, πήγε να το εκμεταλλευτεί ο Οτάβιο, αλλά το κοντινό του πλασέ έβγαλε σωτήρια ο Τσιντώτας. Η πρώτη απειλή για την Ένωση ήρθε στο 14′ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, το δυνατό δεξί σουτ του Τσιγκρίνσκι πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Μερικά λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Κρίστιτσιτς ανατράπηκε από τον Σλάγκερ μέσα στην περιοχή, ο Ντίας έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Μάνταλος δεν εκτέλεσε καλά το πέναλτι, βλέποντας τον Πέρβαν να αποκρούει.