Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [News]: 1ο Super Cup: Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός, 79-73 την ΑΕΚ
[News]: 1ο Super Cup: Βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός, 79-73 την ΑΕΚ

Νέντοβιτς και Παπαπέτρου οι κορυφαίοι των «πρασίνων»

Καλύτερη εικόνα παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στον μικρό τελικό του 1ου Super Cup απέναντι στην ΑΕΚ , την οποία νίκησε με 79-73.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά και να πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Το ματς

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι από το πρώτο, κιόλας, λεπτό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο σκορ, με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο στο πεντάλεπτο του ματς (7-7). Στη συνέχεια οι δύο προπονητές άρχισαν να ανακατεύουν την τράπουλα, με τους «πράσινους» να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων (15-20 στο 9′) χάρη στην καλή απόδοση των Όγκουστ, Μπέντιλ και Φόστερ. Όμως, όπως και στον ημιτελικό με το Περιστέρι, έτσι και στον μικρό τελικό με την ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά.

Η Ένωση με δύο σερί τρίποντα από Ματσιούλις και Λοτζέσκι πήρε προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου (21-20) ενώ βρέθηκε και στο +3 (30-27) στο 14′. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε εκ νέου πολλά προβλήματα στον «άσο», πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που έμεινε εκτός και ο Πιερ Τζάκσον λόγω ενοχλήσεων. Ο Μποχωρίδης ανέλαβε χρέη πλέι μέικερ μαζί με τον Σαντ-Ρος, ο οποίος και πάλι δεν τα πήγε καλά στο πρώτο μισό του αγώνα (0/4 σουτ) την ώρα που η ΑΕΚ είχε πιο ορθολογικό τρόπο παιχνιδιού.