Δευτέρα, 3 Αυγούστου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Με «τεσσάρα» απάντησε στην πρωταθλήτρια η Σίτι
[Η Ναυτεμπορική]: Με «τεσσάρα» απάντησε στην πρωταθλήτρια η Σίτι

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League, η περυσινή πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι φρόντισε να δώσει ένα καλό μάθηκε στη φετινή, Λίβερπουλ, υποχρεώνοντας την στην πιο βαριά ήττα της σεζόν.

Το εντυπωσιακό 4-0 στο «Έτιχαντ» επιβεβαίωσε τον προπονητή των «κόκκινων», Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος την παραμονή του ντέρμπι Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι είχε δηλώσει πως .

Οι «πολίτες» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής ότι ήθελαν τη νίκη απέναντι στη σπουδαία αντίπαλό τους, κυρίως για να αποδείξουν ότι όντως η βαθμολογική απόσταση που τους χωρίζει δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Σε διάστημα 20 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 (25΄ πεν. Ντε Μπράιν, 35΄ Στέρλινγκ, 45΄ Φόντεν), κι ενώ στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κανείς την αντίδραση της Λίβερπουλ, το αυτογκόλ του Τσάμπερλεν στο 66΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Νωρίτερα, την πρώτη της νίκη μετά το restart της Premier League πέτυχε Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν», με 3-1 (31΄ Μπέργκε, 69΄ Μουσέ, 84΄ ΜακΜπέρνι – 90΄ Κέιν) επί της Τότεναμ.

Το αποτέλεσμα διατηρεί τους γηπεδούχους δυνατά στο παιχνίδι της ευρωπαϊκής εξόδου, ενώ για τους «πετεινούς» η ήττα ήταν «πισωγύρισμα» στην προσπάθεια για συμμετοχή στο Europa League.