Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Στον τελικό της Ευρωλίγκας η Εφές
[Η Ναυτεμπορική]: Στον τελικό της Ευρωλίγκας η Εφές

Η Αναντολού Εφές είναι η πρώτη φιναλίστ της φετινής Ευρωλίγκας, που φιλοξενείται στην Κολωνία.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν νίκησε με 89-86 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη στον πρώτο ημιτελικό, που αν και βρέθηκε ακόμη και στο -21 προσπάθησε και παραλίγο να γυρίσει ένα χαμένο παιχνίδι.

Στον τελικό της Κυριακής ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης θα αντιμετωπίσει το νικητή από την αναμέτρηση Μπαρτσελόνα-Αρμάνι Μιλάνο, προσδοκώντας να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου τίτλου της στη διοργάνωση.

Να σημειωθεί πως οι Μοσχοβίτες είχαν το τελευταίο σουτ του αγώνα και το πήρε ο Κλάιμπερν ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, αλλά ήταν άστοχος.

Με 5/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εφές πήρε από την αρχή το προβάδισμα κι έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (13-25) στα 26΄΄ για τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο MVP της κανονικής περιόδου. Με τον Μίτσιτς να ηγείται η τουρκική ομάδα βρέθηκε στο 15΄ στο +15 (24-39), αλλά οι ατομικές προσπάθειες του Κλάιμπερν βοήθησαν τους Ρώσους να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικό πλαίσιο ως το τέλος του ημιχρόνου (37-49).

Με μια «έκρηξη» στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Εφές έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 και προσπέρασε με διαφορά 21 πόντων (60-39), αλλά από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ.

Με κοντό σχήμα πια, ο Ιτούδης «έφραξε» τις διόδους και η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης ξεκίνησε να κατεβάζει τη διαφορά.