Παρασκευή, 25 Ιουνίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το Nations League
[Η Ναυτεμπορική]: Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το Nations League

Σε ματς γεμάτο ένταση, νεύρεα και αγωνία έως το τελευταίο λεπτό, οι ΗΠΑ επικράτησαν με 3-2 του Μεξικού και κατέκτησαν το Nations League της Βόρειας Αμερικής.

Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν με γκολ από τ΄ αποδυτήρια, με τον Κορόνα μόλις στο 2ο λεπτό να κάνει το 1-0. Ο Έκτορ Μορένα έκανε το 2-0 στο 24΄, ωστόσο, με τη συνδρομή του VAR το γκολ δε μέτρησε (είχε προηγηθεί οφσάιντ).

Τρία λεπτά μετά ο άσος της Ντόρτμουντ, Τζιοβάνι Ρέινα, ισοφάρισε για τις Ηνωμένες Πολιτείες, ωστόσο, στο β΄ μέρος και πάλι το Μεξικό ήταν η ομάδα που πήρε… κεφάλι στο σκορ με τον Ντιέγκο Λάινεθ να βρίσκει δίχτυα, λίγα δευτερόλεπτα μετά από την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Η απάντηση των Αμερικανών ήρθε στο 82′ με τον μεσοεπιθετικό της Γιουβέντους, Ουένστον ΜακΚένι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρέινα.

Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου κρίθηκε με το πέναλτι του Πούλισικ στο 114′. Η απόφαση εξόργισε τον προπονητή του Μεξικού, Τάτα Μαρτίνο, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το Μεξικό είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στα πέναλτι, αλλά ο Γκουαρδάδο αστόχησε από την άσπρη βούλα, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 3-2.

Η αναμέτρηση διακόπηκε για μερικά λεπτά λόγω κάποιων συνθημάτων που ακούστηκαν κατά των ομοφυλοφίλων, από το κοινό που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου.