Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Διπλό στο Αγρίνιο η ΑΕΚ με υπογραφή… Μάνταλου
[Η Ναυτεμπορική]: Διπλό στο Αγρίνιο η ΑΕΚ με υπογραφή… Μάνταλου

Η ΑΕΚ «σπατάλησε» ένα ημίχρονο στο Αγρίνιο, αλλά ευτυχώς γι΄ αυτή δεν το πλήρωσε. Η είσοδος του Πέτρου Μάνταλου στο δεύτερο άλλαξε τα πάντα και η Ένωση έφυγε νικήτρια με 2-0 επί του Παναιτωλικού στην πρεμιέρα της στη Super League.

Κι αν ο Μάνταλος άλλαξε την εικόνα των «κιτρινόμαυρων» με μία ασίστ και το γκολ της νίκης, καθοριστική στην εξέλιξη του ματς ήταν και η συμβολή του γκολκίπερ της αθηναϊκής ομάδας, Παναγιώτη Τσιντώτα, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ματσόλα στο 75΄ κι απέτρεψε την γρήγορη ισοφάριση των γηπεδούχων.

Η έμπνευση του Καρέρα να ξεκινήσει με σύστημα 3-5-2 δεν απέδωσε καρπούς. Χωρίς Μάνταλο και Μπακάκη στην αρχική ενδεκάδα, η ΑΕΚ πόνταρε στην επιθετική τριπλέτα των Λιβάγια, Ανσαριφάρντ και Ολιβέιρα, αλλά δεν υπήρχε άνθρωπος να τους τροφοδοτήσει.

Τεράστια ήταν η αλλαγή στην εικόνα της ομάδας δημιουργικά όταν μπήκε στο ματς ο Μάνταλος στις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι έστησαν πολιορκία γύρω από την περιοχή του Κνετ και το γκολ έδειχνε θέμα χρόνου.

Πράγματι στο 68΄ από κόρνερ του Μάνταλου, ο Λιβάγια έγραψε το 1-0. Ο Κροάτης είχε σκοράρει στο ίδιο γήπεδο, σχεδόν στο ίδιο λεπτό (69΄) στην περσινή νίκη της ΑΕΚ με 1-0, σε παρεμφερή ημερομηνία (21/9/2019)!

Η «συνταγή» πήγε να χαλάσει όταν ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Ντίας στο 74΄ παραχωρώντας πέναλτι στους γηπεδούχους.