Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Ναυτεμπορική]: Ανώτερος ο ΠΑΟΚ, αλλά έφυγε με ένα βαθμό από το ΟΑΚΑ (1-1 με την ΑΕΚ)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, βρέθηκε πολύ κοντά στο να ηττηθεί, ωστόσο, οι αλλαγές του Φερέιρα άλλαξαν την εικόνα της ομάδας στα τελευταία λεπτά και τελικά τολ 1-1 «σφράγισε» το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Super League.

Η ΑΕΚ των πολλών απουσιών (Μάνταλος, Γκαρσία, Σιμόες, Μπακάκης) ευτύχησε να προηγηθεί στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, στο β΄ μέρος ήταν μόνιμα σε θέση άμυνας κι έφτασε πολύ κοντά στο «τρίποντο».

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά, στο πρώτο 20λεπτο κυριάρχησε αλλά δέχτηκε ένα γκολ που τον επηρέασε πάρα πολύ. Ο Φερέιρα έκανε πολλές αλλαγές στο δεύτερο μέρος και τρεις από αυτές πρωταγωνίστησαν στην φάση της ισοφάρισης των «ασπρόμαυρων» στο 89ο λεπτό με τον Μουργκ να σκοράρει από κεφαλιά πάσα του Σφιντέρσκι μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ. Άπαντες είχαν περάσει αλλαγές στο παιχνίδι!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ περιορίστηκε σε καθαρά παθητικό ρόλο. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε, έφτανε με άνεση στην περιοχή και δημιουργούσε ευκαιρίες με πιο μεγάλη αυτή του Τσόλακ στο 9΄.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ένωση πήρε το προβάδισμα. Στο 23΄ μια μαγική ασίστ του Μουαμέρ Τάνκοβιτς στο ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ και το εξαιρετικό τελείωμα του Καρίμ Ανσαριφάρντ έφεραν το 1-0, στη μοναδική τελική προσπάθεια των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο.