Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ζενίτ – Ολυμπιακός 66-75: Θρυλική αντίδραση (vid)
[Gazzetta]: Ζενίτ – Ολυμπιακός 66-75: Θρυλική αντίδραση (vid)

Ο Ολυμπιακός (4-3) επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στην Ρωσία της Ζενίτ (2-1) με 66-75.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες και «έσπασε» το αήττητο της Ζενίτ επικρατώντας με 66-75.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σπουδαία άμυνα μετά το πρώτο πεντάλεπτο και δεν χαρίστηκαν σε τίποτα. Στην επίθεση είδαμε σωστό μπάσκετ για μεγαλύτερο διάστημα και προβληματίστηκαν μόνο από την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εντυπωσιακά ποσοστά πίσω από τα 6.75. Η Ζενίτ είδε τον Χόλινς να έχει 3/3 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός έβρισκε στόχο με πολλούς διαφορετικούς παίκτες. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 11-17 (6′) αφού βρήκαν επιπλέον λύση από τις συνεργασίες Σλούκα με Μάρτιν. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, υποχρέωσαν την ελληνική ομάδα σε λάθη και πήραν το προβάδισμα (20-19, 9′).

Η δεύτερη περίοδος είχε εντελώς αντίθετη εικόνα τουλάχιστον ξεκίνημα της αφού για ένα δίλεπτο οι ομάδες πήγαινα πάνω κάτω χωρίς να σκοράρουν. Ο Έλις αρχικά και η ιδέα του Μπαρτζώκα να παίξει ακολούθως με κοντό σχήμα (Βεζένκοβ και Πρίντεζης) λειτούργησε ευεργετικά για τους Πειραιώτες (25-29, 15′). Με τρομερή άμυνα και τον Σπανούλη να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ ο Ολυμπιακός ξεμάκρυνε κι άλλο (27-41, 19′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα από Πάνγκος και Παπανικολάου, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε σωρεία λαθών είτε αναφερόμαστε σε επιλογές είτε σε λάθη της στατιστικής.