Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ζαλγκίρις – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87: «Διπλό» με υπογραφή Μάικ Τζέιμς (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Ζαλγκίρις με 79-87 έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τον Μάικ Τζέιμς (27π., 5ασ.).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πανηγύρισε τη νίκη στο Κάουνας αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 78-87. Ο Μάικ Τζέιμς λίγες μέρες μετά την αναστάτωση που προκάλεσε στην ομάδα του , παρουσιάστηκε καταληκτικός, σκόραρε τους 8 τελευταίους πόντους της και με 27 συνολικά έκρινε το ματς.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης όπου οι δύο ομάδες έψαχναν ποια θα ελέγξει τον ρυθμό, το κατάφερε η ομάδα του Ιτούδη. Με πρωταγωνιστή τον Χίλιαρντ και εν συνεχεία τον Τζέιμς κατάφερε να προηγηθεί με 17-26 με σουτ του Αμερικανού στο τέλος της περιόδου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε επιπλέον λύσεις στο πρόσωπο του Κλάιμπερν στον οποίο άνηκε το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 22-37 (15′). Οι γηπεδούχοι με 2/2 τρίποντα του Χέιζ έβγαλαν αντίδραση και φρόντισαν να αισθανθούν κάπως καλύτερα (37-42, 19′).

Οι Λιθουανοί μείωσαν ακόμη περισσότερο (50-54, 25′) χάρη σε εύστοχο σουτ του Μιλάκνις πίσω από τα 6,75, όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πιο εύκολα καλάθια και βρέθηκαν εκ νέου στο +8 (52-60, 27′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 64-72, αλλά η Ζαλκγίρις με τον Γκριγκόνις να πρωταγωνιστεί κατάφερε να μειώσει σε 78-79, όμως το τρίποντο του Τζέιμς από τα 8 μέτρα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.