Τρίτη, 22 Σεπτεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 74-57: Μάθημα την κατάλληλη στιγμή (vid)
[Gazzetta]: Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 74-57: Μάθημα την κατάλληλη στιγμή (vid)

Η Βιλερμπάν επικράτησε πολύ εύκολα του Ολυμπιακού (74-57) οι οποίοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα προβλημάτισαν.

Η Βιλερμπάν ανέδειξε αρκετά προβλήματα του Ολυμπιακού στη νίκη της με 74-57. Οι Πειραιώτες είχαν ελάχιστα διαστήματα καλού μπάσκετ και σίγουρα ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες έχουν πράγματα να αλλάξουν μέχρι την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Φρίμαν (14π.), Φολ (12π., 5ρ.), Κόουλ (12π.) και Γιαμπουσέλε (4π., 6ρ. 6ασ., 4κλ.).

Ο Μπαρτζώκας είδε τον Μάρτιν αν φτάνει σε double double (10π., 10ρ.) και τον Έλις να σκοράρει 12 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση και με τον Κώστα Σλούκα να είναι μόνιμη πηγή κινδύνου προηγήθηκαν με 0-6 (3′). Ο Έλληνας γκαρντ είτε πασάροντας είτε σκοράροντας έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Τα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την λήξη της περιόδου ήταν κακό διάστημα για τον Ολυμπιακό και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Στην επίθεση έκαναν πολλά λάθη (7) και στην άμυνα υπήρξαν στιγμές που δεν υπήρξε επικοινωνία με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να προσπεράσει με 14-10 (9′).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Σπανούλη αν έχει τον ρόλο του Σλούκα στο παρκέ, δηλαδή ο αρχηγός της ομάδας του Πειραιά ήταν αυτός που αποφάσιζε και έδινε λύσεις στην επίθεση. Η αμυντική δυσλειτουργία όμως συνεχίστηκε και με τρίποντο ο Λάιτι έκανε το 24-20 (16′).