Σάββατο, 23 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Βιλερμπάν – Εφές 80-102: Εφές να… την πιεις στο ποτήρι! (vid)
[Gazzetta]: Βιλερμπάν – Εφές 80-102: Εφές να… την πιεις στο ποτήρι! (vid)

Η Αναντολού Εφές (9-9) θύμισε την περσινή καταπληκτική ομάδα που σάρωνε τα πάντα στο πέρασμά της καθώς επιβλήθηκε της Βιλερμπάν (5-12) στη Γαλλία με 80-102.

Η Αναντολού Εφές έβαλε τέλος σ’ ένα αρνητικό σερί εκτός έδρας αγώνων (σ. σ. τελευταία φορά είχε κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στις 26 Νοεμβρίου) και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βασίστηκε στον εκπληκτικό ρυθμό της στην επίθεση και κυρίως στη δημιουργία αλλά και εκτέλεση των Σέιν Λάρκιν, Βασίλιε Μίτσιτς. Ειδικά του δεύτερου καθώς τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, εννιά ασίστ και πέντε κλεψίματα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερα της Αναντολού Εφές στη φετινή Euroleague. Στην άμυνα έβγαλε ενέργεια και ανάγκασε τη Βιλερμπάν σε 12 λάθη. Κυρίως όμως επιθετικά είχε εξαιρετική λειτουργία, δημιουργία αλλά και εκτέλεση από τα γκαρντ καθώς επίσης και από τους Σίνγκλετον, Ντάνστον. Οι δύο τελευταίοι έδωσαν τους 19 στην πρώτη περίοδο όπου η Εφές άρχισε να χτίζει διαφορά από νωρίς (7-15, 5’) φτάνοντας και στο +14 (15-29, 14’).

Ο Νόρις Κόουλ προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις επιστροφής της Βιλερμπάν στο παιχνίδι αλλά στις αρχές της δεύτερης περιόδου η Εφές έβαλε στο ρεπερτόριό της και το μακρινό σουτ. Η διαφορά πήγε στο +20 (19-39) μετά τη συμπλήρωσε δύο λεπτών και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.