Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 83-89: Τρένο η Φενέρ, πέρασε και από τη Μόσχα (vid)

Η Φενέρμπαχτσε μοιάζει ασταμάτητη καθώς επικράτησε (83-89) και στη Μόσχα επί της ΤΣΚΚΑ – στην έκτη διαδοχική νίκη της – με πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι.

Ο Τσέχος σέντερ έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του κι έβαλε φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του στη νίκη της Φενέρ με τους τέσσερις πόντους αλλά και την τάπα στον Μάικ Τζέιμς στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Καταπληκτικό παιχνίδι και από τον Νάντο ΝτεΚολό, ενώ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Τζέιμς φόρεσε του μανδύα του μοιραίου παίκτη.

Τα πρώτα λεπτά μάλλον λειτούργησαν παραπλανητικά ως προς την εικόνα που θα είχε το παιχνίδι καθώς η ΤΣΣΚΑ είχε εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκε με 16-6 (6:30) και γενικώς είχε ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σε αυτό το διάστημα στηρίχθηκε κυρίως στους Τζέιμς, Σενγκέλια και στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 21-15.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο. Ο Τζάρελ Έντι έδωσε το μακρινό σουτ, Βέσελι και Ντε Κολό επίσης είχαν ηγετικό ρόλο στην επιθετική λειτουργία της Φενέρμπαχτσε καθώς σκόραραν αλλά και δημιουργούσαν για τους συμπαίκτες τους και η τουρκική ομάδα μετά το 29-20 (μετά τη συμπλήρωσε τεσσάρων λεπτών) άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με ανοιχτούς λογαριασμούς (38-38).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο επιθετικό ρυθμό, σημείωσαν 16 πόντους (σχεδόν) με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (50-54), πατώντας πάνω στην ευστοχία τους στο μακρινό σουτ (6/10) και αξιοποιώντας τα λάθη (σ. σ. 9) της ΤΣΣΚΑ. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν όλα τα λεφτά στην επιθετική λειτουργία της ρωσικής ομάδας καθώς δεν ήταν μόνο οι πόντοι που έδωσε ή τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, όσο οι χώροι που δημιούργησε για το +2 (61-59) της ομάδας του, 140’’ πριν το τέλος της περιόδου.