Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Ισοπεδωτικοί «Πολίτες» βλέπουν τίτλο! (vid)

Απίθανη Σίτι, διέλυσε με 3-1 εκτός έδρας την Τσέλσι και μπήκε πολύ δυνατά στη μάχη του τίτλου. Κάκιστοι οι Λονδρέζοι, υπό έντονη πίεση ο Λάμπαρντ!

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ισοπεδωτική, έκανε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τρία γκολ και μετέτρεψε το ντέρμπι με την Τσέλσι σε παράσταση για ένα ρόλο (3-1)! Οι «Πολίτες» ήταν απολαυστικοί αμυντικά, είχαν εξαιρετικές εμπνεύσεις, ήταν υπέροχοι στις αντεπιθέσεις και κράτησαν τους Μπλε μακριά από την εστία, αλλά και από την… κορυφή. Η Σίτι έφτασε τους 29 βαθμούς, στο -4 από τους πρωτοπόρους, αλλά με ματς λιγότερο. Υπό έντονη αμφισβήτηση ο Λάμπαρντ, με την Τσέλσι να μετρά μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία ματς.

Το καλύτερο 45λεπτο η Μάντσεστερ Σίτι

Η Σίτι παρουσιάστηκε χωρίς πέντε παίκτες λόγω κορονοϊού και το μουδιασμένο πρώτο τέταρτο διαδέχθηκε το… απίθανο μισάωρο, όπου οι παίκτες του Πεπ πέτυχαν τρία γκολ κι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα. Στον αντίποδα, η Τσέλσι έκανε το χειρότερό της α’ μέρος με την εικόνα… κρίσης να αποτυπώνεται στον αγωνιστικό χώρο. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική εντός στόχου ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 16′ η Σίτι έστειλε το πρώτο απειλητικό μήνυμα, αλλά ο Ντε Μπρόινε έχασε μεγάλο τετ α τετ από την πάσα του Κανσέλο.