Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Σαρωτικό Εκουαδόρ διέλυσε με 4-2 την Ουρουγουάη (vid)
[Gazzetta]: Σαρωτικό Εκουαδόρ διέλυσε με 4-2 την Ουρουγουάη (vid)

Την πρώτη του νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πέτυχε στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου το Εκουαδόρ επικρατώντας με 4-2 της Ουρουγουάης.

Ακόμα πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 4-2 επικράτησε το Εκουαδόρ της Ουρουγουάης στην 2η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης καθώς προηγήθηκαν με 4-4, με τον Σουάρες να ευστοχεί σε δύο πέναλτι και να μειώνει για την ομάδα του.

Ο χορός των γκολ για το Εκουαδόρ ξεκίνησε στο 15′ με τον Καϊσέδο να κάνει το 1-0. Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Εστράδα που αρχικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 2-0 και στο 52′ το 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν σταματούσαν με τίποτα και στο 75′ ο Πλάτα έκανε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με δύο εύστοχα πέναλτι του Σουάρες. Αρχικά ο επιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το 4-1 στο 84′ και το 4-2 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.