Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ρίτας Βίλνιους – Παναθηναϊκός 67-75: Κυρίαρχος για 30 λεπτά, χαλάρωσε στο τέλος
[Gazzetta]: Ρίτας Βίλνιους – Παναθηναϊκός 67-75:  Κυρίαρχος για 30 λεπτά, χαλάρωσε στο τέλος

Με τον Γιώργο Βόβορα να δίνει μπόλικο χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που αγωνίστηκαν από λίγο έως καθόλου στο Κάουνας, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εύκολα της Ρίτας Βίλνιους με 75-67.

Ήταν προαποφασισμένο. Ανεξάρτητα από την ροή του αγώνα, ο 43χρονος τεχνικός θα έδινε χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που έρχονται -συνήθως- από τον πάγκο ή σε κάποια ματς δεν (θα) έχουν και καθόλου χρόνο συμμετοχής.

Όσο υπήρχαν στην πεντάδα «βασικοί» μαζί με «παγκίτες» ο ΠαναθηναϊκόςΟΠΑΠ ήταν απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού στην «Jeep Arena» του Βίλνιους με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ και στο +21 (58-37) τρία λεπτά πριν από το τέλος της γ΄ περιόδου. Παρόλα αυτά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική.

Ο Βόβορας πέρασε στο παρκέ όλους τους παίκτες με τον λιγότερο χρόνο συμμετοχής προκειμένου να δει τι… ψάρια πιάνουν και παράλληλα να ξεκουράσει και εκείνους που είχαν τραβήξει το κουπί στο Κάουνας. Παρά το γεγονός ότι η Ρίτας εκμεταλλεύτηκε την… ανοργανωσιά που προέκυψε στον Παναθηναϊκό με τους ΝτεμέτριουςΤζάκσον (24π., 10/16 σουτ) και ΆντριουΓκάουντλοκ (19π., 5/6δίπ., 3/4τρ.) να πραγματοποιούν επιμέρους 16-2 «ψαλιδίζοντας» την διαφορά στους πέντε πόντους (61-66 από το 45-64 του 30′), ο προπονητής του «τριφυλλιού» συνέχισε να τους εμπιστεύεται χωρίς να τον νοιάζει το τελικό σκορ.

Ακόμα και έτσι, ακόμα και με την πλήρη χαλάρωση στο τέλος, οι «πράσινοι» διατήρησαν τη νίκη με 75-67.