Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ρεάλ – Μιλάνο 76-80: Ντιλέινι και Ροντρίγκεθ πήρανε τη ματσάρα (vid)

H Αρμάνι Μιλάνο (10-7) με μπροστάρη έναν πρώην Μαδριλένο, τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και συμπαραστάτη τον Μάλκολμ Ντιλέινι, πήρε τη νίκη σε ένα καταπληκτικό ματς απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (12-6).

Ματσάρα! Με την… μπίλια, παρά το πείσμα της Ρεάλ, να κάθεται στο κόκκινο της Αρμάνι Μιλάνο. Η ισπανική ομάδα επέστρεψε από το -17 (58-41), πληρώνοντας ένα άθλιο τρίτο δεκάλεπτο. Και ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο για την Αρμάνι. Στο καταπληκτικό φινάλε, οι Ιταλοί βρήκανε λύσεις – παρά το γεγονός ότι η Ρεάλ έφτασε μέχρι το -3 με τον Κάρολ να σκοράρει από παντού – από τους Ροντρίγκεθ, Λεντέι και Ντιλέινι, για να φτάσουν στη 10η νίκη της σεζόν.

Το ματς

Η Ρεάλ δίχως τον Σέρχιο Γιουλ ξεκίνησε… μουδιασμένα. Κακή στην επίθεση στην αρχή (4-8 στο 5′) προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της. Η Αρμάνι δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Λάσο ήταν οριακά μπροστά (18-17 και ενώ ήταν μπροστά με 18-13) το υπόλοιπο ματς μέχρι το 35′ άνηκε στην Αρμάνι.

Ο Τζίτζι Ντατόμε έκανε το καλύτερο φετινό πρώτο ημίχρονο με 9 πόντους, κρατώντας το Μιλάνο σε θέση οδηγού. Η Ρεάλ κατάφερε να αντιδράσει στο φινάλε του 2ου δεκάλεπτου, το οποίο τελείωσε με ισοπαλία.

Το ματς φάνηκε να κρίνεται στην τρίτη περίοδο.