Τρίτη, 20 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Το «πρέπει», τώρα, και του Χασάν κι η καλή επιστροφή του Λοβέρα!
[Gazzetta]: Το «πρέπει», τώρα, και του Χασάν κι η καλή επιστροφή του Λοβέρα!

Ο Κ. Νικολακόπουλος σχολιάζει στο blog του στο gazzetta την τεσσάρα του Ολυμπιακού, επικεντρώνοντας σε τρεις-τέσσερις πρωταγωνιστές.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κάνει και δεύτερη συνεχόμενη γκέλα μετά το 1-1 στα Γιάννινα και μπήκε στο χθεσινό παιχνίδι με τον Ατρόμητο σαν πρωταθλητής!

Ο Κάναντι θέλησε κατά την προσφιλή του συνήθεια να πιέσει ψηλά από το ξεκίνημα του αγώνα, στο 45ο…δευτερόλεπτο είχε οκτώ δικούς του παίκτες στο μισό γήπεδο του Ολυμπιακού, αλλά ο Μαρτίνς είχε ξεκαθαρίσει στους παίκτες του ότι αυτή τη φορά δεν τους έπαιρνε για εικόνα ανάλογη με του παιχνιδιού με τον ΠΑΣ κι οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν καν τον Ατρόμητο να διανοηθεί ότι μπορεί να κάνει το παιχνίδι του.

Ναι, δεν σκόραρε ο Ολυμπιακός ούτε χθες στο α΄ ημίχρονο-και δεν ήταν καλό γιατί το ίδιο είχε συμβεί και στα προηγούμενα πέντε φετινά του ματς!-αλλά έπαιξε καλή μπάλα, κυριάρχησε, πίεσε πολύ τον καλό αντίπαλο του και στα πρώτα 25 περίπου λεπτά ήταν ένας κανονικός Ολυμπιακός Μαρτίνς! Αν δε ο Μασούρας έβαζε στο δεκάλεπτο το εύκολο γκολ με την κοντινή κεφαλιά, όλα θα γίνονταν πολύ πιο εύκολα.

Τελικά, έγιναν πιο εύκολα πρώτον με την αποβολή στο 28’ (ο Κουτσιαύτης έχασε αρχικά τη φάση, τον διόρθωσε ο Παπαπέτρου και μετά έλαβε τη σωστή απόφαση ο πρώτος διαιτητής) και δεύτερον με την είσοδο του Ελ Αραμπί! Ο Μασούρας θυσιάστηκε για τρίτη φορά κι έγινε αλλαγή πριν το ημίχρονο! Οι προηγούμενες ήταν στο Ολυμπιακός-Γουλβς (τότε στο 33΄) και στο Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ επίσης 1-1 (τότε στο 40’).