Πέμπτη, 1 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Οι παίκτες του ΠΑΟΚ σε «ακτίνες»
[Gazzetta]: Οι παίκτες του ΠΑΟΚ σε «ακτίνες»

Το gazzetta.gr… σκιαγραφεί την εμφάνιση των Θεσσαλονικιών στην μεγάλη αποψινή τους βραδιά, όπου κέρδισαν την Μπενφίκα με 2-1

Φανταστικός… Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Μπενφίκα με 2-1 και προκρίθηκε στα play off του Champions League, μετά από ένα ματς που τα είδαμε όλα. Ναι, στο πρώτο ημίχρονο δεν κράτησε μπάλα (72% η κατοχή υπέρ των «αετών»), του έλειπε το «καθαρό μυαλό» και πιέστηκε, όμως στο δεύτερο ξεδίπλωσε τις αρετές του και έφτασε στη μεγάλη νίκη. Μάλιστα εκ των υστέρων μπορεί και να ειπωθεί πως έδωσε την μπάλα στους αντιπάλους του και… περίμενε. Αλλωστε στο κακό του διάστημα απειλήθηκε μόνο με μακρινά σουτ ή στατικές μπάλες. Το gazzetta.gr περνά από… ακτίνες τους αποψινούς θριαμβευτές.
Ζ. ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ
Μέχρι οι συμπαίκτες του να «καθαρίσουν» το ματς, εκείνος ήταν που κράτησε την ομάδα του όρθια και ήταν εκ των κορυφαίων. Στο πρώτο ημίχρονο αντέδρασε σωστά και ωραία στα σουτ των Τααράμπ (25′), Πεντρίνιο (42′), ενώ στο 57′ απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό πλασέ του Πεντρίνιο. Σταθερότατος, δεν φέρει ευθύνη για το γκολ της Μπενφίκα.
ΚΡΕΣΠΟ
Ξεκίνησε ως δεξιός μπακ-χαφ με τριάδα στα στόπερ και αυτόματα γίνεται αντιληπτό πως δεν έπαιξε στην κλασική του θέση. Χρειάστηκε χρόνο και στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε προβλήματα. Ομως στο δεύτερο ισχύει ότι για όλον τον ΠΑΟΚ. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του.