Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΠΑΟΚ – Κολοσσός 82-74: Τον οδήγησαν οι τρεις… σωματοφύλακες (vid)
[Gazzetta]: ΠΑΟΚ – Κολοσσός 82-74: Τον οδήγησαν οι τρεις… σωματοφύλακες (vid)

Ο ΠΑΟΚ (10-8) πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου (6-12), στηριζόμενος στην τριάδα Γκρίφιν, Λοβ και Τέρνερ.

Το έχουν τα ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Εκείνο του πρώτου γύρου, κρίθηκε με ένα νικητήριο σουτ (με τον Κολοσσό να καταθέτει ένσταση, αλλά να την χάνει). Αυτό στον δεύτερο γύρο, ήταν ντέρμπι μέχρι το 38′. Ο ΠΑΟΚ με «αιχμές» τους Γκρίφιν, Τέρνερ και Λοβ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Κολοσσού που πλήρωσε τα πολλά λάθη του. Και ο Άρης Λυκογιάννης έφτασε στη νίκη απέναντι στην παλιά του ομάδα. Καλή εμφάνιση από τον Καντέρ (19π., 8 ριμπ.), αλλά δεν ήταν αρκετή για τον Κολοσσό.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποκτήσει διαφορά 5 πόντων (24-19) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Κολοσσό, κυρίως με τις λύσεις που έδωσε ο Άρτις και ο Καντέρ, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ.

Με καλάθια των Γκρίφιν, Λοβ και Κακλαμανάκη, ο ΠΑΟΚ (στο δεύτερο ημίχρονο) κατάφερε να μετατρέψει το ρευστό 52-49 σε 61-54. Και λίγο αργότερα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +10 (66-56).

Σε εκείνο το σημείο, ξεκίνησε η παράσταση του Κερέμ Καντέρ, του πρώτου σκόρερ του Κολοσσού και του πρωταθλήματος.