Κυριακή, 11 Απριλίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΠΑΟΚ – Κηφισιά 1-3: Ένα σετ άντεξαν οι Θεσσαλονικείς των χιλίων προβλημάτων (vid)

Ένα σετ κατάφερε να αντέξει ο ΠΑΟΚ που έπαιξε χωρίς 5 παίκτες και ένας ακόμα τραυματίστηκε απέναντι στην Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστείων επικράτησε με 3-1 και οι Θεσσαλονικείς έχασαν κάθε ευκαιρία για διεκδίκηση του τίτλου.

Παίζοντας χωρίς τους Βαν ντε Ντρις, Πριγιέν, Σωτηρίου, Κουμεντάκη, Καπετανίδη, το έργο του ΠΑΟΚ απέναντι στην φορμαρισμένη Κηφισιά σε ματς που διεξήχθη για την 7η αγωνιστική (είχε αναβληθεί), ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Έγινε ακόμα πιο δύσκολο όταν το ξεκίνημα τραυματίστηκε και ο Άγκανιτς. Η ομάδα του Νίκολα Ματιάσεβιτς ωστόσο πάλεψε και με το παραπάνω στο πρώτο σετ, το κέρδισε, αλλά στην συνέχεια δεν άντεξε με το συγκρότημα του Νίκου Ζαλμά να επικρατεί με 3-1 (25-20, 15-25, 23-25, 16-25). Με τη νίκη αυτή η Κηφισιά εξασφάλισε την 5η θέση καθώς έφτασε τους 16 βαθμούς, έναν πάνω από τον Μίλωνα, ενώ έχει και έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 25 και έμεινε 11 πίσω από τον Ολυμπιακό χάνοντας ουσιαστικά κάθε ελπίδα για το πρωτάθλημα.

Είναι εντυπωσιακό πως στον ΠΑΟΚ ακραίος αγωνίστηκε ο Μενέλαος Κοκκινάκης αφήνοντας τη θέση του λίμπερο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Εβάντρο με 23 πόντους και ακολούθησε ο Μπούτος με 16.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Πασπαλά Αικ.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.