Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ολυμπιακός: Από μαγεμένος, έγινε μαγικός
[Gazzetta]: Ολυμπιακός: Από μαγεμένος, έγινε μαγικός

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει για τα άκρως διαφορετικά πρόσωπα του Ολυμπιακού από ημίχρονο σε ημίχρονο στη νίκη επί της Άλμπα.

Η φετινή Euroleague είναι ιδιαιτέρως περίεργη λόγω των συνθηκών που έχει δημιουργήσει ο κορονοϊός σε όλες τις ομάδες. Δεν εστιάζω στον Ολυμπιακό, αλλά το πιο σημαντικό πράγμα αυτή την στιγμή και για τις 18 συμμετέχουσες είναι η νίκη και μόνο η νίκη.

Μακάρι να συνδυάζεται με θέαμα, μπρίο και ανεμελιά, αλλά και με «1-0» να έρθει καλοδεχούμενη είναι.

Ειδικά αν νικάς χωρίς να παίξεις καλά ή μάλλον για να είμαι δίκαιος παίζοντας ένα πολύ άσχημο ημίχρονο, ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο και μία νορμάλ περίοδο. Γιατί αυτό είδα στο ΣΕΦ χθες…

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε λες κι ήταν μαγεμένος. Στο δεύτερο έπαιξε πολύ καλύτερα.

Εντάξει, δεν ήταν μαγικός που γράφω στον τίτλο, αλλά μου άρεσε και τον έβαλα (τον τίτλο). Ήταν αρκετά καλός όμως (ο Ολυμπιακός).

Οι παίκτες αναλώθηκαν σε αβίαστα λάθη, σε χαμένα σουτ κάτω από το καλάθι, να τους φεύγει η μπάλα από τα χέρια, να αστοχούν από μακριά, να παίρνουν επιλογές βιαστικές.

Ειλικρινά αν πριν μπουν στο παρκέ τους μάζευε ο Μπαρτζώκας και τους έλεγε «λοιπόν μάγκες σήμερα θέλω να κάνετε σε ένα δεκάλεπτο τα πάντα λάθος».

Ε, τόσα δεν θα έκαναν. Λιγότερα σίγουρα.

Και να το έκαναν για μία περίοδο, ας πάει το παλιάμπελο, αλλά αυτοί το έκαναν για δύο.