Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Νιουκάστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4: Απάντησε με… θρίαμβο! (vid)
[Gazzetta]: Νιουκάστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4: Απάντησε με… θρίαμβο! (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχε τρία γκολ και διέλυσε με 4-1 τη Νιουκάστλ εκτός έδρας, αντιδρώντας έτσι… εκκωφαντικά στην εξάρα από την Τότεναμ.

Η Γιουνάιτεντ αντέδρασε ιδανικά στον διασυρμό από την Τότεναμ, επικράτησε 4-1 της Νιουκάστλ πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Μπρούνο Φερνάντες έχασε το πρώτο πέναλτι ως παίκτης της Μάντσεστερ, αλλά ήταν αυτός που έδωσε τη λύση και λύγισε τον εντυπωσιακό Ντάρλοου. Εξαιρετικός ο Μάτα, σούπερ επέμβαση ο Ντε Χέα στο 1-1. Ηταν η 30η νίκη απέναντι στις «Καρακάξες» στην PL, ενώ έχει πετύχει 105 τέρματα.

Αυτογκόλ ο Σο, αντέδρασε ο Μαγκουάιρ
Ο Σόλσκιερ στήριξε τον Μαγκουάιρ, άφησε στον πάγκο τον Πογκμπά, αλλά και τον Φαν Ντε Μπέεκ, ενώ έδωσε ακόμα μια ευκαιρία στον Σο. Ωστόσο, ο Νορβηγός, μόλις στο 2ο λεπτό είδε την ομάδα του να δέχεται γκολ, από ένα ακόμα λάθος της άμυνας. Η Νιουκάστλ ήταν εντυπωσιακή στην αντεπίθεση, ο Μαξιμέν έβγαλε στον Κραφθ, ο οποίος έκανε την παράλληλη, αλλά η λανθασμένη αντίδραση του Σο έφερε το αυτογκόλ. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε τον έλεγχο και στο 16′ απείλησε, αλλά ο Ράσφορντ δεν είχε καλό τελείωμα. Τρία λεπτά αργότερα η Μάντσεστερ βρήκε δίχτυα με υπέροχο σουτ του Φερνάντες, αλλά ο Μάτα στην πάσα που έκανε στον Πορτογάλο ήταν οφσάιντ. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε την πίεση και στο 22′ πλησίασε το γκολ, αλλά ο Ντάρλοου έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Μάτα. Ο Ισπανός εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαγκουάιρ με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-1.