Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 97-89: Έδειξε χαρακτήρα, πέταξε την μεγάλη ευκαιρία!

Ένας εξαιρετικός Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος στο «Palau Blaugrana» αλλά στην παράταση «λύγισε» και γνώρισε την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 97-89. Οι «πράσινοι» αρνήθηκαν να χάσουν αυτό το ματς, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο προδόθηκαν από την κούραση και την ευστοχία των γηπεδούχων.

Μπορεί ο περισσότερος κόσμος να μην έδινε μεγάλη τύχη στον Παναθηναϊκό ενόψει του αγώνα στη Βαρκελώνη, αλλά απέδειξε με την παρουσία του στο παρκέ ότι είχε όλα τα φόντα για να αποδράσει με ένα σπουδαίο «διπλό».

Ουσιαστικά η «γεύση» που μένει είναι… γλυκόπικρη καθώς άγγιξαν το θαύμα βγάζοντας χαρακτήρα και ένα «refuse to lose» απέναντι σε μια σαφώς καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα. Την ομάδα που συγκαταλέγεται στα φαβορί ακόμα και για την κατάκτηση της EuroLeague.

Οι «πράσινοι» έδειξαν περίσσιο χαρακτήρα, δεν παρέδωσαν ποτέ τα όπλα αλλά οι 22 πόντοι που δέχθηκε στην παράταση ήταν… πάρα πολλοί ώστε να διεκδικούσε τη νίκη. Παρόλα αυτά θα μείνει η τεράστια προσπάθεια από έναν συγκλονιστικό και άκρως διαβασμένο Παναθηναϊκό στη Βαρκελώνη. Όμως η Μπαρτσελόνα είχε πιο γεμάτο ρόστερ, περισσότερες λύσεις και κάπως έτσι μπόρεσε να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Μπορεί να έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα τον Αμπρίνες, αλλά και το «τριφύλλι» στερήθηκε τις υπηρεσίες του ΚίφερΣάικς, ο οποίος υπέστη αιμάτωμα στη φτέρνα και αποχώρησε από το πρώτο δεκάλεπτο αφήνοντας την ομάδα του με τρία γκαρντ.

Ο ΜάρκουςΦόστερ ήταν εξαιρετικός έχοντας 24 πόντους με 5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, ο Μήτογλου συγκλονιστικός μέσα στη ρακέτα (16π., 12ριμπ.) την ώρα που ο ΣαντΡος πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (17π., 5ασ.) και ο Νέντοβιτς προσπάθησε να το «καθαρίσει» στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και σημείωσε όλους τους πόντους (15π., 5/9τρ.)