Τετάρτη, 12 Μαΐου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπακς – Γκρίζλις 115-128: Τέλος στο σερί, άγγιξε το triple double ο Αντετοκούνμπο (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς (35-21) ηττήθηκαν από τους Μέμφις Γκρίζλις (29-26). Με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 28 λεπτά τελείωσε το ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ήταν θέμα ρυθμού για τους Μιλγουόκι Μπακς . Μόλις το δεύτερο εντός έδρας ματς από τις 27 Μαρτίου. Και μετά από ένα περίεργο πρόγραμμα με εννιά εκτός έδρας ματς. Οι Μέμφις Γκρίζλις κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, έχοντας 53.2% στα σουτ (24/47).

Ενώ η δυνατή άμυνα των Γκρίζλις, υποχρέωσε τους Μπακς σε… υποχώρηση. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μετά τα σαστισμένα 25 λεπτά απέναντι στην Ατλάντα, εμφανίστηκε πιο έτοιμος. Μετά από 15 λεπτά είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τελείωσε το ματς στο όριο του triple double με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 29 λεπτά στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ για το Μέμφις ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 26 πόντους, ενώ άλλοι πέντε συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Μπακς, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Παράλληλα, το ματς με τους Γκρίζλις είναι το πρώτο από μία σειρά τεσσάρων σερί αγώνων στο Fiserv Forum.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-35, 59-69, 89-100, 115-128