Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μαρσέιγ – Λιλ 1-1: Ο Ζερμέν την γλίτωσε από δεύτερη σερί ήττα (vids)

Ο Βαλερέ Ζερμέν στο 85′ απέτρεψε δεύτερη διαδοχική ήττα της Μαρσέιγ – Σεντ Ετιέν και Ρεν μοιράζονται την κορυφή, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Η ιστορική και επεισοδιακή νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν φαίνεται πως… ζάλισε την Μαρσέιγ. Μετά το «διπλό» στο Παρίσι, η ομάδα του Αντρέ Βίλας – Μπόας ηττήθηκε στην έδρα της από την Σεντ Ετιέν (0-2) και λίγο έλειψε να πάθει το ίδιο και με την Λιλ, επίσης στο «Βελοντρόμ» (1-1).

Οι Λιλουά προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47′ Λουίζ Αραούζο), έδειχναν να αγκαλιάζουν την σημαντική νίκη, αλλά στο 85ο λεπτό ο Βαλερέ Ζερμέν απέτρεψε τα χειρότερα για τους Μασσαλούς.

ΔΙΔΥΜΟ ΚΟΡΥΦΗΣ

Η Σεντ Ετιέν, μετά τη νίκη επί της Μαρσέιγ, δεν κατάφερε να κάνει το «4 στα 4» και, με το 2-2 στην έδρα της Ναντ, σε ένα ματς όπου προηγούνταν 2-0 μέχρι το 66′, μοιράζεται την κορυφή με την Ρεν. Εξαιρετικός ο νεαρός Αντίλ Αουσίς (γκολ – ασίστ), ο οποίος υπέγραψε στους Στεφανουά ως ελεύθερος από την Παρί Σεν Ζερμέν .

Πρώτη νίκη για την πρώην ομάδα του, στην επιστροφή του Κιλιάν Μπαπέ από τον κορονοϊό, την δεύτερη θέση μοιράζονται η Μονπελιέ και η νεοφώτιστη Λανς, η οποία πήρε… θάρρος από τη νίκη επί της Παρί.