Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Κολοσσός – Ιωνικός 94-74: Τον ισοπέδωσε σε ένα δεκάλεπτο! (vid)
[Gazzetta]: Κολοσσός – Ιωνικός 94-74: Τον ισοπέδωσε σε ένα δεκάλεπτο! (vid)

Ο Κολοσσός παρέσυρε τον Ιωνικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικρατώντας με σκορ 94-74 εν αναμονή της άφιξης του Τάι Λόουσον στη Ρόδο.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έπαιξε με τη βελόνα στο κόκκινο στην τελευταία περίοδο του αγώνα με τον Ιωνικό, μετατρέποντας το… εύθραυστο 69-60 του 30’ σε 84-63 στο 34:40, φτάνοντας στην εύκολη νίκη και περιμένοντας τον πρώην NBAer Τάι Λόουσον στις αρχές της επόμενης εβδομάδας στη Ρόδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ιωνικός Νικαίας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Ρόδο και προηγήθηκε 9-14 με τον Χόλογουελ στο 4’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Ντόμινικ Άρτις (15-14, 6’) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-19. Σε αυτό το διάστημα ο Κολοσσός στηρίχθηκε επιθετικά στον Τούμπα (8π.) ενώ ο Ιωνικός είχε μεν 2/7 τρίποντα όμως μοίρασε 8 ασίστ και έκανε μόνο 2 λάθη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 28-23 με τον Κερέμ Καντέρ ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο +9, κάνοντας το 44-35 στα 2:18 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πάντως η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-40 σουτάροντας με 68% στο δίποντο (13/19) και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Ακολούθως ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσα με τον Χουγκάζ (46-46, 21:57) όμως ο Κολοσσός είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Άρτις ευστόχησε σε τρίποντο για το 69-58 ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 69-60.