Τρίτη, 20 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Κέρδισε τον ΟΦΗ και με Ολυμπιακό παίζει την πρόκριση η Κηφισιά
[Gazzetta]: Κέρδισε τον ΟΦΗ και με Ολυμπιακό παίζει την πρόκριση η Κηφισιά

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό League Cup «Νίκος Σαμαράς» η Κηφισιά η οποία επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.

Έτσι πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί στο αυριανό (18/10, 17:00) παιχνίδι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς με τον Ολυμπιακό και πάλι στο κλειστό του Ρέντη. Ο Ο.Φ.Η. ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Γ΄όμιλο με δύο ήττες 3-0 και 3-1 σετ.

Η έλλειψη επίσημων παιχνιδιών και ρυθμού ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής για τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά, οι οποίοι στο πρώτο σετ του αγώνα με τον ΟΦΗ μπήκαν «μουδιασμένοι».

Οι Κρητικοί το εκμεταλλεύτηκαν και με «αιχμή του δόρατος» τον Μαρκς προηγήθηκαν με 7-2. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβγαλε αντίδραση και «ροκάνισε» τη διαφορά 10-8, όμως στη συνέχεια κάποια λάθη έδωσαν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΟΦΗ 14-10. Κηφισιά ακόμα δύο φορές έφτασε στο -2 όμως οι Κρητικοί έβρισκαν τις λύσεις και έτσι φτάσαμε στο 22-18 μετά από επίθεση του Μαρκς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Ζουπάνη να τελειώνει μπάλες αλλά και τον Μπάση να «σκεπάζει» το φιλέ έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 22-21. Μάλιστα ο διαγώνιος της Κηφισιάς είχε την ευκαιρία να φέρει το σετ στα ίσα όμως ο Χαντ με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-21.