Δευτέρα, 1 Μαρτίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ιωνικός – Μεσολόγγι 100-85: «Ξέσπασε» στο τέλος κι έστειλε… μήνυμα! (vid)

Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε εύκολα με το εντυπωσιακό 100-85 του Μεσολογγίου, ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις.

Πριν από το ματς Ιωνικός και Μεσολόγγι είχαν το ίδιο ρεκόρ (4-9).

Στο τέλος όμως η ομάδα της Νίκαιας ήταν αυτή που χαμογέλασε και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζωνη, αφου επικράτησε με το εντυπωσιακό 100-85 και πήγε στο 5-9.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιθ με 23 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ. Το… ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο (32-20) ήταν καθοριστικό.

Το ματς

O Iωνικός μπήκε εξαιρετικά στο ματς κι προηγήθηκε με 17-9 χάρη στον Χουγκάζ στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε και ο Χόλογουελ έγραψε το 28-14, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Το Μεσολόγγι αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκανε το 36-32 με τον Χατζηνικόλα. Ο Γκότσερ διαμόρωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (51-44). Η ομάδα του Καλαμπάκου είχε 7/15 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ 5/12 μέτρησαν οι γηπεδούχοι.

Mε το τρίποντο του Χουγκάζ ο Ιωνικός έκανε το 66-52, αλλά το Μεσολόγγι απάντησε γρήγορα και μείωσε σε 66-63 με τον Γκότσερ στο 29’ με σερί 11-0.

Το 79-73 έγινε 86-73 στο 37’ χάρη στον Χουγκάζ και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γυρισουν και το σύνολο του Αγγέλου να φτάνει σε άνετη νίκη.