Δευτέρα, 25 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ιωνικός – Άρης 68-84: Κέρδισε ο λιγότερο κακός (vid)
[Gazzetta]: Ιωνικός – Άρης 68-84: Κέρδισε ο λιγότερο κακός (vid)

Ο Ιωνικός Νικαίας (4-6) πέτυχε σπουδαία νίκη (68-64) επί του Άρη (3-6) στο κλειστό του Πλάτωνα και αναρριχήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα σε αντίθεση με τους «κίτρινους» που παραμένουν στις τρεις νίκες.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο κλειστό του Πλάτωνα. Ο Ιωνικός πέτυχε τη νίκη γιατί στο κρίσιμο σημείο βρήκε ένα καλάθι σε αντίθεση με τον Άρη ο οποίος είχε την ευκαιρία να βρει μια σημαντική νίκη αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα περιορίστηκε σε μία ελεύθερη βολή!

Μέσα από την κυριαρχία του κάτω από τα καλάθια και τα εννιά επιθετικά ριμπάουντ, ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και το μακρινό σουτ (1/7 τρίποντα). Προηγήθηκε με 10-3 έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά καθώς στο ίδιο διάστημα ο Άρης έκανε εύκολα το λάθος (σ. σ πέντε στο πρώτο δεκάλεπτο). Οι «κίτρινοι» βρήκαν ρυθμό όταν επέλεξαν την άμυνα ζώνης και στο τέλος της περιόδου μείωσαν σε 18-14.

Όσες φορές ο Ιωνικός επέλεξε να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα, ο Τορλίν Φιτζπάτρικ τον έβγαλε ασπροπρόσωπο, αυτός ήταν εξάλλου ο λόγος του +8 (30-22) για τους γηπεδούχους στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Άρης βρήκε ισορροπία στην περιφέρεια κατά τη συνύπαρξη των Σταμάτη-Σούλερ-Λιτλ καθώς έδωσαν πόντους, μακρινό ριμπάουντ και κλέψιμο, η άμυνα ζώνης «κλείδωσε» τον Ιωνικό και με επιμέρους σκορ 4-12 έβγαλε αντίδραση για το 34-34 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.