Δευτέρα, 25 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 3-2: Χαστούκι από τον κακό της δαίμονα! (vids)
[Gazzetta]: Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 3-2: Χαστούκι από τον κακό της δαίμονα! (vids)

Με μια επική ανατροπή μέσα σε 16 αγωνιστικά λεπτά (3-2 από 0-2), η Γκλάντμπαχ κράτησε την… παράδοση που την θέλει να νικάει την Μπάγερν Μονάχου στον πρώτο γύρο της Bundesliga, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα μετά από είκοσι αγώνες και τρεις μήνες και δίνει την ευκαιρία στην Λειψία να ανέβει στην κορυφή, αν νικήσει την Μπορούσια Ντόρτμουντ (Σάββατο 9/1, 19:30, Cosmote Sport 1 HD) – Η Γκλάντμπαχ, η τελευταία ομάδα που νίκησε την Μπάγερν με ανατροπή, πριν από ένα χρόνο και… βάλε!

Την τελευταία τριετία, η Γκλάντμπαχ είχε δημιουργήσει παράδοση να νικάει πάντα την Μπάγερν Μονάχου στον πρώτο γύρο της Bundesliga, στο πραγματικό «Klassiker» του γερμανικού ποδοσφαίρου.

Και τα Πουλάρια φρόντισε να φανούν πιστά και φέτος σε αυτή την παράδοση, νικώντας τους Βαυαρούς (3-2) με μια επική ανατροπή μέσα σε 16 αγωνιστικά λεπτά, υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη ήττα σε όλες τις διοργανώσεις μετά από είκοσι αγώνες και τρεις μήνες (4-1 από την Χόφενχαϊμ, στις 27 Σεπτεμβρίου). Αν, μάλιστα, η Λειψία νικήσει την Μπορούσια Ντόρτμουντ το Σάββατο (9/1, 19:30, Cosmote Sport 1 HD), θα ανέβει στην πρώτη θέση, αφήνοντας την Μπάγερν πίσω της και στο -1.

Οι Βαυαροί, οι οποίοι σπάνε τα αρνητικά αμυντικά τους ρεκόρ (24 γκολ παθητικό σε 15 ματς!), έδειχναν να «καθαρίζουν» το ματς προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, όταν και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0.