Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Φιλική νίκη (77-83) της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη
[Gazzetta]: Φιλική νίκη (77-83) της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

Η ΑΕΚ στηρίχθηκε στην πολύ καλή απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-83 σε φιλικό αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με απουσίες καθώς ο μεν Κώστας Μέξας δεν είχε στη διάθεσή του τους Βαγγέλη Μαργαρίτη, Άλαν Χέρντον και Ελάιζα Μήτρου Λονγκ, ενώ η ΑΕΚ έπαιξε δίχως τους Γιόνας Μασιούλις, Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, Δημήτρη Κατσίβελη, Ματ Λοτζέσκι και Μάρκους Σλότερ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βασίστηκε στην αποτελεσματικότητα που είχε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου αντέδρασε με επιμέρους σκορ 14-30 και μέσω αυτού έχτισε διψήφια διαφορά πόντων.

Μέχρι εκείνο το σημείο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθώς ο μεν ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-8 λίγο μετά τα μισά της περιόδου για να ακολουθήσει η αντίδραση της ΑΕΚ, το 0-7 σερί, μέσω του οποίου ισορρόπησε την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις από την περιφέρεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, για την ακρίβεια είχαν ρυθμό οι Τέρνερ, Μπιτς και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 45-40.

Ένα 0-12 σερί από την πλευρά της ΑΕΚ στα τελευταία τρία λεπτά της 3ης περιόδου έκανε τη διαφορά καθώς μετέτρεψε το 59-58 σε 59-70. Σε αυτό το διάστημα, η «Ένωση» πήρε πόντους κυρίως από την περιφερειακή γραμμή της (Ράις, Λάνγκφορντ και Γκίκας).