Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Επτάρα η Τότεναμ, εκτός Ευρώπης ο Ζέκα (vids)
[Gazzetta]: Επτάρα η Τότεναμ, εκτός Ευρώπης ο Ζέκα (vids)

Απίθανη η Τότεναμ, διέλυσε 7-2 τη Μακάμπι Χάιφα και πέρασε… εκκωφαντικά στους ομίλους του Εuropa League. Αρκετά φαβορί έμειναν εκτός, όπως η Κοπεγχάγη του Ζέκα.

Mε φόρα η Τότεναμ στους ομίλους του Εuropa League. Τη Δευτέρα (28/9) πέταξε εκτός League Cup την Τσέλσι και τρεις ημέρες αργότερα διέλυσε με 7-2 τη Μακάμπι Χάιφα. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κέιν άνοιξε το σκορ, αλλά στο 17′ οι Ισραηλινοί έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σέρι. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Μόουρα με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η άμυνα της Μακάμπι… υπέφερε και οι Spurs με τα δυο πολύ γρήγορα γκολ του Λο Σέλσο στο 36′ και στο 39′ σφράγισαν την πρόκριση. Η Μακάμπι στο 52ο λεπτό με πέναλτι του Ρουκαβίτσια μείωσε σε 4-2, όμως δεν κατάφερε να μπει στο «κόλπο». Ο Κέιν στο 56′ με πέναλτι πέτυχε το 5-2 και στο 74′ σημείωσε χατ τρικ για το 6-2. Ο Ντέλε Αλι στις καθυστερήσεις από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 7-2.

Εκτός Ευρώπης ο Ζέκα, δύσκολα η Σέλτικ

Σοκ για την Κοπεγχάγη, ηττήθηκε 1-0 εντός έδρας από τη Ριέκα, με την τύχη να της… γυρίζει την πλάτη. Αλλωστε, το αυτογκόλ του Ανκερσεν στο 20ο λεπτό αποτυπώνει την ατυχία των Δανών .