Παρασκευή, 22 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Άρης – Περιστέρι 71-84: Ο Καράμπελας «έπνιξε» την επανάσταση! (vid)
[Gazzetta]: Άρης – Περιστέρι 71-84: Ο Καράμπελας «έπνιξε» την επανάσταση! (vid)

Το Περιστέρι επικράτησε του Άρη στο NickGalis Hall με 71-84 σ’ ένα παιχνίδι όπου προηγήθηκε έως και με +26, είδε τους «κίτρινους» να επιστρέφουν αλλά ο Ζώης Καράμπελας απέδειξε την κλάση του.

Ο νεαρός γκαρντ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Περιστερίου γιατί στην κρίσιμη στιγμή έδωσε τους πόντους που «κλείδωσαν» τη νίκη στην ομάδα του σ’ ένα… τρελό παιχνίδι. Γιατί το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε με +26 (35-61) στα μισά της 3ης περιόδου, αλλά ο Άρης επέστρεψε με δικό του επιμέρους σκορ (31-11). Εκεί ύψωσε ανάστημα ο βραχύσωμος Ζώης Καράμπελας

Το Περιστέρι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, πολλές συνεργασίες και αποτελεσματικότητα στο μακρινό σουτ (7/13) στοιχείο του έδωσαν τη δυνατότητα να ελέγξει το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό αλλά και να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (0-11, 3:30) από νωρίς. Ακριβώς το αντίθετο ίσχυσε για τον Άρη ο οποίος χρειάστηκε πέντε αγωνιστικά λεπτά για να βρει τους πρώτους πόντους του, λειτούργησε σε καθεστώς αναρχίας και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 10-22.

Η διαφορά έφτασε έως τα επίπεδα των 17 πόντων (18-35) στα μισά της 2ης περιόδου κι εκεί ο Άρης αντέδρασε κυρίως με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς. Το 8-0 σερί (26-35, 16:30) έδωσε ελπίδα στην ομάδα του Σάββα Καμπερίδη αλλά ο Ζώης Καράμπελας την έσβησε.