Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Άρης – Λαύριο 89-94: Το Λαύριο «βύθισε» τον Άρη (vid)
[Gazzetta]: Άρης – Λαύριο 89-94: Το Λαύριο «βύθισε» τον Άρη (vid)

Το Λαύριο (10-4) «βύθισε» τον Άρη (4-9) καθώς επικράτησε στο Nick Galis Hall με 89-94 αφήνοντας τους «κίτρινους» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Άρης θα καταθέσει ένσταση υποστηρίζοντας ότι μέτρησε εκπρόθεσμο σουτ τριών πόντων

Το Λαύριο συνέχισε την τρομερή πορεία του και μάλιστα κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία του τον Άρη στο Nick Galis Hall. Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στην αθλητικότητα και στο μακρινό σουτ. Ο Άρης δεν κατάφερε να «ματσάρει» την αθλητικότητα του αντιπάλου και μετά από αυτή την ήττα βρίσκεται πλέον σε εξαιρετικά δυσμενή θέση. Δικαιολογημένα παράπονα των «κίτρινων» για τη διαιτησία του Παναγιώτη Αναστόπουλου.

Το Λαύριο σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο καθώς ακούμπησε σ’ αυτό το 62% στα σουτ εντός παιδιάς ενώ μετά τα 0/4 τρίποντα που είχε στα πρώτα τέσσερα λεπτά, στη συνέχεια είχε 7/10! Ο Άρης είχε περισσότερες επιθέσεις και με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι τα επιθετικά ριμπάουντ (13) ήταν περισσότερα από τα αμυντικά (9). Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 10-4 στα μισά της περιόδου, αλλά το Λαύριο βρήκε μακρινά σουτ και μείωσε σε 18-17 (10’).

Πάνω σ’ αυτό πάτησε και στη δεύτερη περίοδο όταν ξέφυγε με 23-29 (13:30). Ο Άρης χτύπησε στη ρακέτα με τους Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς και Κουζέλογλου, προηγήθηκε με 32-29 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου κι έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι όταν πήγε τη διαφορά στο +8 (42-34, 18’).