Παρασκευή, 23 Απριλίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Άνοιξε λογαριασμό ο Φίλιππος, νίκησε 3-1 τον Ο.Φ.Η.
[Gazzetta]: Άνοιξε λογαριασμό ο Φίλιππος, νίκησε 3-1 τον Ο.Φ.Η.

Ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε με νίκη την διαδικασία των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος Volley League.

Στον πρώτο αγώνα του Α΄γύρου της Β΄φάσης για τις θέσεις 5-8 η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα νίκησε με 3-1 σετ τον Ο.Φ.Η.. Κορυφαίοι του Φιλίππου οι Γάτσης, Φερέλ και Μπουράκης, ενώ ο Κώστας Προύσαλης μπήκε αλλαγή και σταδιακά επιστρέφει στην κανονικότητα. Κορυφαίος του ΟΦΗ ο Σαρικεΐσογλου που σήκωσε το βάρος της υποδοχής αλλά και επιθετικά μαζί με τον Μαρκς. Απουσίασε ο Ντράγκο.
Ο Φίλιππος είχε τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ. Οπως φαίνεται και στο σκορ δεν είχαμε εναλλαγές με εξαίρεση το 3ο σετ όπου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 22-19 με το μπλοκ του Μαρκς στον Τζιουμάκα, αλλά ο Φίλιππος με τα μπλοκ του Τζιουμάκα, του Γάτση και δύο λάθη των κρητικών έκανε σερί 5-0 και έκανε το 24-22. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε με δύο επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου, άσσο του Φραγκιαδάκη και άουτ του Στέλιου Τζιουμάκα.
Στο 4ο σετ ο Φίλιππος με άσσους τους Γάτση ξέφυγε 6-2, συντήρησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.
Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Γεωργιάδης Στ. Παρατηρητής: Καλιγέρη.