Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Αναντολού Εφές – Μπάγερν 71-74: Δεν τη σταματάει κανείς!
[Gazzetta]: Αναντολού Εφές – Μπάγερν 71-74: Δεν τη σταματάει κανείς!

Η Μπάγερν Μονάχου συνέχισε την τρομερή πορεία της, πέρασε και από την Κωνσταντινούπολη καθώς επικράτησε της Αναντολού Εφές με 71-74 και παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά δέκα πόντων στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά έκανε τρομερό finishμε ηγέτες τους Μπάλντγουιν-Ρέινολντς. Κάκιστο επιθετικά παιχνίδι από την Εφές η οποία έσπασε τα καλάθια έξω από τα 6.75.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν είχε απλά ανταγωνιστική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το παιχνίδι παίχθηκε με τους δικούς της κανόνες. Κι ας προηγήθηκε η Εφές με 10-3 έπειτα από 3:30 αγωνιστικά λεπτά. Η πληθωρική παρουσία του Ουέιντ Μπάλντγουιν έπαιξε καταλυτικό ρόλο, όπως και η αποτελεσματικότητα των Ντέντοβιτς, Ζίπσερ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-22 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Γερμανούς.

Η Εφές χρειάστηκε περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά για να βρει το πρώτο της καλάθι, η Μπάγερν έκανε 0-10 σερί και προηγήθηκε με 23-32. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είχε εξελιχθεί χειρότερα για την τουρκική ομάδα αλλά σ’ εκείνο το σημείο βρήκε τρία μακρινά σουτ, μάζεψε τη διαφορά (34-35, 18:20), μη καταφέρνοντας όμως να περιορίσει τη δράση του Μπάλντγουιν πήγε στα αποδυτήρια με -5 (37-42).

Η Εφές απέδειξε ότι μπορεί να παίξει και άμυνα, αυτό έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο.