Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: AEK – Παναθηναϊκός 71-78: Επιβλητικός Παπαπέτρου και στους τελικούς οι «πράσινοι» (vid)

Ο Παναθηναϊκός με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να γυρίζει το ματς σχεδόν μόνος του (11π. στην 4η περίοδο) νίκησε για τρίτη φορά την ΑΕΚ (78-71) και προκρίθηκε στους τελικούς.

Η ΑΕΚ επιχείρησε και η αλήθεια είναι πως έφτασε εξαιρετικά κοντά να οδηγήσει τη σειρά σε 5ο αγώνα. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, αν και έκανε μία μέτρια εμφάνιση, είχε στο κρίσιμο σημειίο την προσωπικότητα του Ιωάννη Παπαπέτρου και του Μάριο Χεζόνια.

Επικράτησε, έκανε το σκορ 3-1 και προκρίθηκε στους τελικούς, όπου περιμένει τον Προμηθέα ή το Λαύριο.

Το ματς

Ντέρμπι κανονικό. Με πολλές εναλλαγές στο σκορ, μπόλικο μπασκετικό… ξύλο. Και μία ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα, μολονότι δεν είχε αυτό των ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκος εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία στους ψηλούς, με τους Μήτογλου και Παπαγιάννη να ζορίζουν την άμυνα της ΑΕΚ σε κάθε ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» μάζεψαν 7 επιθετικά ριμπάουντ και μολονότι δεν τα αξιοποίησαν, μόλις 2 πόντοι, σκόραραν 26 από τους 38 πόντους κοντά στο καλάθι.

Η ΑΕΚ έψαξε αρκετά τα σχήματα, μέχρι να καταλήξει σε αυτό που λειτουργεί. Ο Μέικον πήρε μπροστά μετά το 12′, πέτυχε δύο απανωτά μακρινά τρίποντα, αλλά ο παράγοντας Ματ Λοτζέσκι ήταν αυτός που άλλαξε το ματς.

Δύο τρίποντα από την αγαπημενη του γωνία ήταν αρκετά για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα και να φέρουν την ΑΕΚ μπροστά στο ημίχρονο με 40-38.