Πέμπτη, 21 Ιανουαρίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 89-72: Ο Λάνγκφορντ έφερε τα δώρα! (vid)
[Gazzetta]: ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 89-72: Ο Λάνγκφορντ έφερε τα δώρα! (vid)

Η ΑΕΚ (7-1) με τον Κιθ Λάνγκφορντ να αναλαμβάνει ρόλο ηγέτη και εκτελεστή, επικράτησε του μαχητικού για 25 λεπτά Κολοσσού (3-7). Ενέργεια και σκορ έδωσε ο Ρογκαβόπουλος, επέστρεψε ο Λοτζέσκι.

Μέχρι το ημίχρονο, κάποιος θα μπορούσε να… μονολογήσει πως αυτό το «έργο» το έχει δει ξανά. Την ΑΕΚ (που είχε ξανά στη 12άδα της τον Ματ Λοτζέσκι μετά από σχεδόν ενάμισι μήνα) να ξεκινάει ένα ματς νωθρά και την αντίπαλό της να επιβάλλει τον ρυθμό.

Ο Κολοσσός είχε πλάνο και αυτό λειτούργησε άψογα για όσο άντεξε η ομάδα του από τη Ρόδο.

Στην άμυνα είχε βρει τη λύση με τη ζώνη. Και όσο η ΑΕΚ… πνιγόταν σε αυτή, η επίθεση του Κολοσσού έβρισκε σκορ με τους Γκόινς, Καντέρ και Ξανθόπουλο. Εκεί χρειάστηκε η ενέργεια που έδωσε στην ΑΕΚ ο Νικος Ρογκαβόπουλος, που πρόσφερε και σκορ στο ζόρικο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία. Η ιστορία του Κιθ Λάνγκφορντ! Μέτρησε τους 15 από τους 22 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και έβγαλε την ΑΕΚ από τη δύσκολη θέση.

Ο Κολοσσός δεν είχε τη λύση και σε αυτό τον… γρίφο του Παπαθεοδώρου, με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες και τον Κολοσσό να αισθάνεται ικανοποιημένος μόνο για τα πρώτα 20 λεπτά. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Μωραίτης, έχοντας δύο καλές στιγμές στην αναμέτρηση.