Κυριακή, 7 Μαρτίου 2021
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Ελεύθερος Τύπος]: Super League: Ο Σιμάνσκι έσωσε την ΑΕΚ – Ισόπαλο το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης

Συναρπαστικό ματς στο ΟΑΚΑ, όπου ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 για την 23η αγωνιστική της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με τους Φερνάντεθ (16΄), Σουάρεθ (18΄), αλλά με τον Νταμιάν Σιμάνσκι να πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ (40΄,68΄) η ΑΕΚ περιέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε τα πάντα, ο Αστέρας καθήλωσε την ΑΕΚ και προηγήθηκε 0-2 εκμεταλλευόμενος την αδιανόητη αδυναμία των γηπεδούχων να καθαρίσουν τις στημένες φάσεις. Στο 16΄ από κόρνερ του Σίτο και «στραβοκλωτσιά» του Μουνάφο η μπάλα έφτασε στον εντελώς αμαρκάριστο Λουίς Φερνάντεθ που από κοντά άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φερνάντεθ εκτέλεσε το κόρνερ και ο σέντερ μπακ Ντάνι Σουάρεθ σηκώθηκε ανενόχλητος και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-2 (18΄).

Ο Αθανασιάδης ήταν αυτός που σε 2-3 περιπτώσεις γλύτωσε από τρίτο γκολ την ΑΕΚ η οποία πραγματοποιούσε εφιαλτική εμφάνιση. Μέχρι που ένα τυχαίο γεγονός διαφοροποίησε τα δεδομένα.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα έφυγε εκτός αγώνα με πρόβλημα στους προσαγωγούς (ακόμα ένας μυϊκός τραυματισμός για παίκτη της Ένωσης) και στο ματς μπήκε ο Νέναντ Κρίστιτσιτς. Το 4-4-2 που «έμπαζε» στο κέντρο, μετατράπηκε σε 4-2-3-1 και οι γηπεδούχοι έγιναν κυρίαρχοι του παιχνιδιού.